اصطلاحات خرید ملک در ترکیه | عبارت‌ها و کلماتی که حتما باید بدانید


اصطلاحات رایج و مهم خرید ملک در ترکیه

با توجه به محبوبیت خرید ملک در کشور ترکیه، اگر شما نیز قصد خرید خانه در این کشور را دارید، باید با اصطلاحات رایج مربوط به آن آشنا باشید. برخی از اصطلاحات خرید ملک در ترکیه عبارتند از: تاپو، اداره تاپو، نوتر، پارسل، ایپوتک، گزارش اکسپرتیز، متراژ بروت، متراژ نت، پای، ساتیش بدلی، ورگی و تاپو مصرف لری. هرکدام از این اصطلاحات دارای معنای منحصر به فرد خود هستند. اگر قصد آشنایی با آن‌ها را دارید، توصیه می‌کنیم در این مطلب از مجموعه ایوان هوم با ما همراه باشید.

خرید ملک؛ بهترین روش سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت ترکیه

خرید ملک به عنوان بهترین روش برای اخذ اقامت دائمی و حتی تابعیت کشور ترکیه شناخته می‌شود. همچنین از دید سرمایه‌گذاری نیز می‌توان به آن نگاه کرد. به همین خاطر، سالانه مهاجران و سرمایه‌گذاران زیادی برای خرید ملک در کشور ترکیه و مخصوصا شهرهای معروف این کشور مانند استانبول و آنتالیا اقدام می‌کنند. اما پیش از هر اقدامی، لازم است که با نکات و اصطلاحات مهم در زمان خرید ملک در کشور ترکیه آشنا باشید.

اصطلاحات خرید ملک در ترکیه که باید آن‌ها را بدانید

با توجه به تفاوت زبان ترکی استانبولی با فارسی، لازم است که قبل از خرید ملک در ترکیه، با اصطلاحات رایج آن آشنا باشید. از نظر مفهوم، وقتی که با معنی بسیاری از این اصطلاحات آشنا شوید، متوجه خواهید شد که معادلی در زبان فارسی برای آن‌ها وجود دارد. بلکه تفاوت آن‌ها تنها مربوط به نوع بیان می‌شود. در ادامه با برخی از این اصطلاحات مهم آشنا می‌شویم.

عبارت تاپو؛ سند رسمی املاک در کشور ترکیه

تاپو یا Tapu به معنی سند رسمی ملک در کشور ترکیه است. با در اختیار داشتن تاپو معتبر، می‌توانید از حقوق خود نسبت به خانه یا ملکتان دفاع کنید. زمانی که در کشور ترکیه ملک یا زمینی را خریداری می‌کنید، برایتان تاپو صادر خواهد شد. توجه داشته باشید که تاپو از ارزش فوق‌العاده بالایی برخوردار است و نباید به راحتی آن را از دست داد.

اداره تاپو؛ یکی از اصطلاحات مهم خرید ملک در ترکیه

همان‌طور که پیش‌تر به این نکته اشاره کردیم، تاپو به معنی سند رسمی ملک در ترکیه شناخته می‌شود. حال، به اداره ثبت املاک در این کشور، اداره تاپو می‌گویند. به دلیل تشابه اسمی، می‌توانید به راحتی این دو اصطلاح را یاد بگیرید. توجه داشته باشید که بعد از خرید ملک، باید برای دریافت تاپو، به اداره تاپو مراجعه کنید. صدور تاپو ممکن است چند ماه طول بکشد.

هر نکته‌ای که باید درباره اصطلاح و عبارت نوتر بدانید

یکی از اصطلاحات خرید ملک در ترکیه که هرکسی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارد، باید آن را بداند، عبارت نوتر یا Noter است. نوتر به دفاتر ثبت اسناد رسمی یا همان دفترخانه اسناد رسمی در کشور ترکیه گفته می‌شود که وظیفه آن، رسمی کردن تمام برگه‌ها و اسناد است. به این معنی که برای رسمی کردن قرارداد خرید ملک، امضای وکالت‌نامه و تایید ترجمه‌های رسمی انجام شده، باید به یکی از این دفاتر مراجعه کنید. در هر شهر از ترکیه، چندین دفتر نوتر قرار دارند که می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شما خدمات ارائه کنند.

پارسل؛ یکی از اصطلاحات مربوط به سهم زمین

پارسل یکی از اصطلاحات مهم در خرید و فروش املاک و مخصوصا زمین در کشور ترکیه است. برای درک آسان این اصطلاح، بهتر است آن را با ذکر مثال بیان کنیم. تصور کنید که قصد خرید ملک یا زمینی را در کشور ترکیه دارید که به چند بخش تقسیم شده و افراد مختلفی مالکیت هر بخش را بر عهده دارند. به هر بخش و سهم از زمین، پارسل گفته می‌شود. اگر قصد خرید ملک دارید، حتما باید به پارسل آن توجه داشته باشید. برای خرید ملک، بهتر است خانه‌هایی را انتخاب کنید که تمام پارسل‌های آن متعلق به یک نفر باشند تا در زمان خرید ملک با مشکل حقوقی مواجه نشوید.

مفهوم عبارت ایپوتک

ایپوتک (Ipotek) یکی از اصطلاحات رایج و البته بسیار مهم در رابطه با خرید ملک در کشور ترکیه است که حتما باید به آن توجه داشته باشید. ایپوتک به معنی در رهن بودن یک ملک یا هر نوع دارای غیرمنقول دیگری است.

اگر بخواهیم ایپوتک را به زبان دیگر توضیح دهیم، باید بگوییم به هر نوع بدهکاری که در قابل دریافت وام یا ضمانت به اشخاص حقیقی و حقوقی که باعث منع شدن آن‌ها از معامله شود، ایپوتک گفته می‌شود. به همین خاطر، در زمان خرید ملک در ترکیه، حتما باید املاکی را انتخاب کنید که دارای ایپوتک نباشند.

اکسپرتیز؛ گزارش کارشناسی ملک برای خرید

از جمله اصطلاحات رایج و البته مهم دیگر در زمان خرید ملک در ترکیه می‌توان به گزارش اکسپرتیز یا همان EKSPERTIZ RAPOR اشاره کرد. اگر بخواهید در ایران ماشینی را خریداری کنید، آن را به مراکز کارشناسی می‌برید و کارشناس ارزش واقعی خودرو و مشکلات و مزایای آن را برایتان بازگو خواهد کرد. همین موضوع درباره اکسپرتیز ملک در ترکیه وجود دارد. این گزارش ارزش‌گذاری ملک را از جهات مختلف انجام می‌دهد.

در اکسپرتیز در کشور ترکیه، املاک از جهات مختلفی از جمله محله، سن بنا و مشکلات حقوقی، مشکلات زیرساختی و مسائل این‌چنینی به صورت کامل بررسی می‌شوند. در نهایت، در این گزارش اعلام می‌شود که ارزش واقعی خرید ملک چقدر است.

متراژ بروت به معنی سهم مالک از فضاهای مشترک

اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید، باید حتما با اصطلاح متراژ بروت آشنا باشید. به سهم مالک از فضاهای مشکلی مانند راهرو، سالن ورزشی و آسانسور، متراژ بروت گفته می‌شود. در ترکیه، املاک با احتساب متراژ بروت خرید و فروش می‌شوند که حتما باید به این نکته توجه داشته باشید.

متراژ نت به معنی مساحت واقعی ملک

از جمله اصطلاحات رایج دیگر در خرید ملک در کشور ترکیه، اصطلاح متراژ نت است. متراژ نت، به معنی مساحت واقعی ملک است. در این نوع متراژ، دیگر راه‌پله، انباری و موارد این‌چنینی لحاظ نخواهند شد و تنها متراژ واحد در نظر گرفته می‌شود. به همین خاطر، توصیه می‌کنیم اگر قصد خرید ملک در ترکیه را دارید، حتما به متراژ نت آن توجه داشته باشید.

پای؛ به معنی سهم مشاعی

در کشور ترکیه، به سهم مشاع از هر واحد آپارتمان یا ملک، پای یا PAY گفته می‌شود. به عنوان مثال، ممکن است برای یک واحد، 3 پای (دنگ) برای یک نفر و سه 3 پای دیگر برای فرد دیگری باشد. پیشنهاد ما به شما، خرید املاکی است که شش دانگشان به نام یک نفر می‌باشد.

مفهوم عبارت ساتیش بدلی

وقتی که در کشور ترکیه ملکی را خریداری می‌کنید، در قرارداد خرید ملکتان گزینه‌ای به نام ساتیش بدلی (Satis Bedeli) وجود خواهد داشت. این اصطلاح، به ارزش خرید ملک شما اشاره دارد. به این معنی که باید در جلوی آن، مبلغی که برای خرید ملک پرداخت کرده‌اید را وارد کنید.

ورگی؛ به معنی انواع مالیات

به طور کلی، به هر نوع مالیاتی که در کشور ترکیه پرداخت شود، ورگی گفته می‌شود. به عنوان مثال، برای خرید ملک در این کشور باید مبلغی را به عنوان ورگی یا همان مالیات کلی پرداخت کنید. همچنین لازم است که برای خرید ملک در ترکیه، حتما کد ورگی یا کد مالیاتی داشته باشید.

تاپو مصرف لری؛ یکی از اصطلاحات خرید ملک در ترکیه

یکی دیگر از اصطلاحات رایج در زمینه خرید ملک در کشور ترکیه، اصطلاح تاپو مصرف لری (TAPU MASRAFLARI) است. به زبان ساده، به تمام هزینه‌های رسمی که برای خرید ملک در ترکیه و ثبت سند رسمی پرداخت می‌کنید، تاپو مصرف لری گفته می‌شود. توجه داشته باشید که این هزینه متناسب با نوع ملکی که قصد خریداری آن را دارید، ممکن است با دیگری متفاوت باشد.

چرا ایوان هوم را برای خرید ملک در ترکیه انتخاب کنید

اگر از یادگیری اصطلاحات پیچیده خرید ملک در ترکیه خسته شده‌اید، بهتر است از خدمات مجموعه‌های فعال در این زمینه استفاده کنید. برای این منظور، ما در ایوان هوم آماده ارائه خدمات هستیم. دلایل زیادی دست به دست هم می‌دهند تا بخواهید مجموعه ایوان هوم را برای خرید ملک در کشور ترکیه انتخاب کنید.

از جمله دلایل انتخاب ایران هوم برای خرید ملک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایوان هوم به عنوان نمایندگی رسمی فروش بیش از پروژه ساختمانی معتبر در ترکیه شناخته می‌شود
  • وجود نمایندگی‌های فعال برای دریافت خدمات مشاوره و رصد آنلاین پروژه در شهرهای تهران، اهواز، کیش و مازندران
  • امکان خرید ملک در ترکیه با اقساط بلندمدت
  • گارانتی برای فروش مجدد ملک خریداری شده از ایوان هوم یا اجاره دادن آن و خدمات پشتیبانی یک ساله برای خدمات ارائه شده

ایوان هوم؛ همراه و راهنمای شما در خرید آسان ملک در ترکیه

اگر می‌خواهید با یادگیری اصطلاحات خرید ملک در ترکیه، در این کشور صاحب ملک شوید، می‌توانید با خیال آسوده، خرید ملک را به ایوان هوم بسپارید. ما می‌توانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقامت کشور ترکیه را از این طریق برایتان دریافت کنیم. جهت دریافت خدمات مشاوره، بررسی پروژه‌های ملکی موجود متناسب با بودجه شما و اخذ سریع اقامت موقتی یا دائم ترکیه، کافی است با کارشناسان ایوان هوم تماس بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *