تفاوت بخش آسیایی و اروپایی استانبول از جهات مختلف


بخش آسیایی و اروپایی استانبول چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

استانبول معروف‌ترین شهر کشور ترکیه است که برخلاف تصور عموم، پایتخت این کشور نیست. این شهر توسط تنگه بسفر به دو بخش آسیایی و اروپایی تقسیم می‌شود که هرکدام ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند. در نتیجه، اگر قصد زندگی در استانبول و خرید ملک در این شهر را دارید، لازم است که حتما با تفاوت‌های این دو بخش از استانبول آشنا باشید. در این مطلب از مجموعه ایوان هوم، به تفاوت بخش آسیایی و اروپایی استانبول از زوایای مختلفی از جمله جمعیت، امکانات عمومی، فرصت سرمایه‌گذاری و تعداد مناطق هرکدام می‌پردازیم.

استانبول؛ معروف‌ترین شهر کشور ترکیه

استانبول یکی از معروف‌ترین شهرهای توریستی دنیا در کشور ترکیه است. این شهر قدمت طولانی دارد و تاریخچه آن به حدودا 660 سال پیش از میلاد برمی‌گردد. در آن زمان، به این شهر، کنستانتین گفته می‌شد. به همین خاطر است که در استانبول، انواع مکان‌ها و موزه‌های تاریخی قرار دارند.

استانبول مدرن امروزی، به عنوان یکی از محبوب‌ترین مقصد‌های توریستی در دنیا شناخته می‌شود. اما یکی مهم‌ترین دلایلی که باعث شده است تا این شهر بسیار خاص باشد، تقسیم شدن آن به دو بخش اروپایی و آسیایی است. همان‌طور که می‌دانید، کشور ترکیه به عنوان یک کشور اوراسیایی شناخته می‌شود که بخشی از آن در قاره آسیا و بخش دیگری از آن در اروپا قرار دارد. در این میان، استانبول دقیقا در مرز میان این دو قاره قرار گرفته است. به این صورت که تنگه بسفری که از وسط این شهر رد شده، استانبول را به دو بخش آسیایی و اروپایی تقسیم کرده است.

مقایسه دو بخش اروپایی و آسیایی شهر استانبول از زوایای مختلف

همان‌طور که پیش‌تر به این نکته اشاره کردیم، شهر استانبول به دو بخش اروپایی و آسیایی تقسیم می‌شود. حال ممکن است این سوال در ذهنتان ایجاد شود که تفاوت بخش آسیایی و اروپایی استانبول چیست؟ برای پاسخ به این سوال، در ادامه این بخش قصد داریم تا این دو بخش را از زوایای مختلف بررسی کنیم.

تفاوت بخش آسیایی و اروپایی استانبول از نظر جمعیتی

یکی از زوایای بررسی تفاوت بخش آسیایی و اروپایی استانبول، بررسی از نظر جمعیت ساکن در هر بخش است. به طور کلی، می‌توان گفت که تفاوت جمعیت ساکن در این دو بخش از استانبول، بسیار زیاد است. در بخش اروپایی این شهر، حدودا 10 میلیون نفر زندگی می‌کنند. همچنین به دلیل کوچه‌های تنگ و باریک، تراکم مردم در این بخش از استانبول بالا است. در حالی که در بخش آسیایی این شهر، یک الی دو میلیون نفر کمتر زندگی می‌کنند و به طور کلی، این بخش مقداری خلوت‌تر است. به همین خاطر، اگر قصد زندگی در استانبول را دارید و می‌خواهید در بخش آرامی زندگی کنید، بخش آسیایی این شهر می‌تواند گزینه مناسبی برایتان باشد.

برای سرمایه‌گذاری کدام بخش از استانبول را انتخاب کنیم؟

یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه، خرید ملک در این کشور است. استانبول به دلیل توریستی و محبوب بودن، گزینه مناسبی برای خرید ملک و سرمایه‌گذاری است. اما این سوال مطرح می‌شود که برای خرید ملک، به سراغ کدام بخش از این شهر برویم؟ در این رابطه، باید بگوییم که به طور کلی، بافت منازل و شهر در بخش اروپایی استانبول، با بخش آسیایی آن متفاوت است. د‌ر بخش اروپایی، شاهد خیابان‌ها و کوچه‌های سنگ‌فرش شده هستیم و مراکز تفریحی و تجاری بیشتر در این بخش قرار دارند. در حالی که بخش آسیایی، بیشتر برای سکونت مناسب است.

برای سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در استانبول، توصیه می‌کنیم بخش اروپایی آن را انتخاب کنید. چرا که این بخش به دلیل اروپایی بودن، امکان توسعه بیشتری دارد و در مدت زمان کمتری می‌توانید سرمایه‌تان را چند برابر کنید.

تفاوت بخش آسیایی و اروپایی استانبول از نظر امکانات تفریحی

اگر بخواهیم تفاوت بخش آسیایی و اروپایی استانبول را از نظر مراکز تفریحی بررسی کنیم، باید بگوییم که بخش اروپایی امکانات بیشتری دارد. همان‌طور که پیش‌تر به این نکته اشاره کردیم، بخش آسیایی بیشتر جنبه مسکونی دارد و در آن خبری از مراکز تفریحی، کلاب‌ها و گشت و گذارهای شبانه نیست. البته در مناطق کادیکو و اسکودار برخی اماکن تفریحی وجود دارند. با این حال، از نظر اماکن تفریحی، می‌توان برتری کامل را به بخش اروپایی استانبول داد.

مقایسه بخش اروپایی و آسیایی استانبول از نظر تعداد مناطق

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در بررسی تفاوت بخش آسیایی و اروپایی استانبول، تعداد مناطق این دو بخش است. به طور کلی، بخش اروپایی استانبول از 24 محله و منطقه تشکیل شده است. از جمله این مناطق می‌توان به ایوپ، فاتح، قاضی عثمان پال، گون گورن، کاغیت حانه، کوچوک چکمجه، ساری یئر، آرناوود کویی، آوجیلار، باغچیلار، باهچه لی ائولر، باشاک شهیر، بشیکتاش، بیلیک دوزو، بی اوغلو، بویوک چکمجه، چالتاجا، اسنلر، اسن یورت، سیلیوری، شیشلی، سلطان قاظی و زیتون بورنو اشاره کرد.

به طور کلی، می‌توان گفت که از نظر کلاس مردم و سبک زندگی، بخش اروپایی استانبول یک پله بالاتر از بخش آسیایی این شهر قرار دارد. به همین خاطر، قیمت املاک تا حدودی در این بخش بیشتر است. اگر مشکلی از بابت بودجه برای خرید ملک یا اجاره ندارید، توصیه می‌کنیم مناطق اروپایی استانبول مانند بشیکتاش را انتخاب کنید.

بخش آسیایی شهر استانبول، از 15 منطقه تشکیل شده است. پندیک، سانجاک تپه، سلطان بیلی، شیله، عمرانیه، اسکودار، آدالار، آتا شهیر، بیکوز، چکمه کوی، کادیکوی، کارتال و مال تپه از جمله برخی از این مناطق هستند. اگر می‌خواهید در این بخش از استانبول خانه بخرید، پیشنهاد می‌کنیم به دنبال خانه‌های در مناطق اسکودار و کادیکوی باشید. این دو منطقه به عنوان بهترین مناطق بخش آسیایی استانبول شناخته می‌شوند و برای زندگی گزینه‌های عالی هستند.

به طور کلی، چه در بخش آسیایی و چه در بخش اروپایی، مناطقی که در نزدیکی تنگه بسفر قرار دارند، امکانات رفاهی‌شان نسبت به مناطق دیگر بیشتر است و گزینه بهتری برای خرید ملک هستند. حتی از نظر سرمایه‌گذاری نیز می‌توان به این مناطق نیم‌نگاهی داشت.

تفاوت بخش آسیایی و اروپایی استانبول از دید شرایط آب‌وهوایی

یکی از جذابیت‌های شهر استانبول، چند اقلیمی بودن آن است. اما به طور کلی، این شهر آب‌وهوای مدیترانه‌ای دارد. در بخش آسیایی شهر استانبول، معمولا شاهد آب‌وهوای گرم‌تری نسبت به بخش اروپایی هستیم. در عین حال، بخش اروپایی زمستان‌های سردتری دارد که این مربوط به میزان ارتفاع از سطح دریا می‌شود. اما این تفاوت آن‌چنان زیاد نیست که بخواهید برای خرید ملک و زندگی در یکی از این بخش‌ها، آن را معیار قرار دهید.

تفاوت‌های بخش اروپایی و آسیایی استانبول از نظر امکانات عمومی

همان‌طور که پیش‌تر به این نکته اشاره کردیم، بخش اروپایی استانبول بیشتر جنبه توریستی و تجاری دارد. در حالی که بخش آسیایی این شهر، برای سکونت گزینه مناسبی است. از نظر امکانات، باید بگوییم که منطقه اروپایی استانبول امکانات تجاری و رفاهی بیشتری دارد. البته از نظر میزان فضای سبز، بخش آسیایی وضعیت بهتری دارد. چرا که دلیل ساخت و سازهای زیاد، امکان ساخت پارک‌ها و فضای سبز وجود ندارد.

از نظر امکانات درمانی، وضعیت بخش اروپایی و آسیایی استانبول کامل شبیه به هم است. در نتیجه، اگر قصد زندگی در این شهر را دارید، نگرانی از این بابت نخواهید داشت. از نظر سیستم حمل و نقل عمومی، بخش اروپایی این شهر وضعیت به مراتب بهتری دارد. اما به هردوی این بخش‌ها می‌توان امتیاز قابل قبولی را اعطا کرد.

بخش آسیایی شهر استانبول تنها یک ورزشگاه دارد. در حالی که در بخش اروپایی این شهر مجهز به چند استادیوم است. ضمنا، دانشگاه‌های بیشتری در بخش اروپایی استانبول قرار دارند. در نتیجه، اگر می‌خواهید یکی از این دو بخش را برای زندگی انتخاب کنید، باید حتما به این موارد توجه داشته باشید.

کدام بخش از استانبول برای گردشگری مناسب است؟

همان‌طور که پیش‌تر به این نکته اشاره کردیم، بخش اروپایی شهر استانبول به دلیل تاریخچه غنی‌تر و البته ارتباط با اروپا، برای گردشگری گزینه بهتری است. همچنین در این بخش از شهر، هتل‌های بسیار زیادی قرار دارند که می‌توانید در آن‌ها اقامت داشته باشید.

چرا مجموعه ایوان هوم را برای خرید ملک در ترکیه انتخاب کنید؟

مهم نیست که قصد خرید ملک در بخش اروپایی استانبول یا بخش اروپایی این شهر را دارید. در هر صورت، ما در مجموعه ایوان هوم آماده ارائه خدمات به شما هستیم. برای این منظور و کسب اطلاعات بیشتر، کافی است همین حالا با کارشناسان مجموعه ما تماس بگیرید.

از جمله دلیل انتخاب ایوان هوم برای خرید ملک در استانبول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • معرفی شدن به عنوان نماینده رسمی بیش از 500 پروژه ملکی فعال در کشور ترکیه
  • برخورداری از نمایندگی‌های فعال در شهرهای تهران، اهواز، مازندران و کیش برای دریافت خدمات مشاوره حضوری و بررسی آنلاین پروژه
  • گارانتی فروش مجدد یا اجاره املاک خریداری شده از ایوان هوم با ضمانت یک ساله از این بابت

ایوان هوم؛ همراه شما در خرید ملک و اخذ اقامت آسان کشور ترکیه

اگر به دنبال خرید ملک در بخش‌های اروپایی و آسیایی استانبول هستید، می‌توانید از خدمات مجموعه ایوان هوم در این زمینه استفاده کنید. با استفاده از خدمات مجموعه ما، اقامت کشور ترکیه را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت خواهید کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، کافی است همین حالا با کارشناسان ایوان هوم تماس بگیرید تا راهنمایی‌تان کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *